Konferencja Inteligentnej Specjalizacji Ekonomia Wody w Olsztynie

Serdecznie zapraszamy do udziału w
Konferencji Inteligentnej Specjalizacji "Ekonomia Wody", pt.
Silna Inteligentna Specjalizacja „Ekonomia Wody”. Potrzeba zmian czy kontynuacji?
20 stycznia 2023 w godzinach 10:00-15:00 w Hotelu Przystań w Olsztynie.
Wydarzenie realizowane jest w ramach inicjatywy pn. WAMA SMART LAB „Ekonomia Wody”, która ma na celu aktywizację innowacyjnych przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego z branż wpisujących się w specjalizację Ekonomia Wody, a więc: transport wodny, sporty wodne, produkcja jachtów i łodzi, produkcja maszyn związanych z technologiami wodnymi oraz turbin i elementów do przemysłu stoczniowego i okrętowego, środowisko przyrodnicze i jego ochrona, zakwaterowanie i odnowa biologiczna, przemysł rolno-spożywczy.
Specjalizacja EKONOMIA WODY bazuje na największych w Polsce zasobach wód powierzchniowych, wokół których rozwinęła się turystyka oraz szereg rodzajów działalności, mających również duży potencjał innowacyjny. Jednocześnie wpisuje się w nią szereg branż, które zostały szczególnie dotknięte w wyniku pandemii COVID-19 oraz przed którymi stoją wyzwania związane z ochroną środowiska, cyfryzacją i automatyzacją. Dlatego tak ważne jest, by w kolejny rok wejść z większą świadomością na temat potencjalnych szans i zagrożeń oraz trendów, które mogą wpłynąć na działalność przedsiębiorstw w 2023.
Podczas konferencji porozmawiamy z ekspertami o przyszłości sektora, zaprezentujemy najciekawsze rozwiązania technologiczne i kreatywne inicjatywy studentów oraz doktorantów z województwa. Przedstawimy doświadczenia z wdrażania środków unijnych perspektywy 2014-2020 oraz możliwości rozwoju inteligentnej specjalizacji „Ekonomia Wody”.
Wydarzenie zakończy się obiadem i networkingiem, który będzie okazją do rozmów w kuluarach z prelegentami i do nawiązania relacji między firmami i instytucjami z sektora B+R z województwa warmińsko-mazurskiego.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Aby potwierdzić udział należy wypełnić formularz rejestracyjny zlokalizowany u dołu strony.
Chcesz zostać Liderem? Kliknij tutaj!
Agenda konferencji:
10:00-10:15 15 min |
Przywitanie gości i otwarcie konferencjiSylwia Jaskulska |
10:15-10:30 15 min |
Idea i cele projektu WAMA SMART LAB „Ekonomia wody”Dorota Kopeć |
10:30-10:45 15 min |
Potencjał regionu Warmii i Mazur w obszarze Inteligentnej Specjalizacji „Ekonomia Wody” – prezentacja wyników z warsztatów (m. in. analiza SWOT, zidentyfikowane bariery rozwoju, potrzeby badań i współpracy z nauką)Prof. nadz. Joanna Hołub-Iwan |
10:45-11:15 30 min |
Trendy technologiczne, które zmienią światDr Maciej Kawecki |
11:15-11:35 20 min |
Prezentacja najciekawszych rozwiązań technologicznych w obszarze Inteligentnej Specjalizacji „Ekonomia Wody”Prezentacja wdrożonych innowacyjnych rozwiązań firm z regionu w ramach RPO WiM 2014-2020Grzegorz Brenk Michał Danowski |
11:35-12:05 30 min |
Przerwa kawowa |
12:05-12:45 40 min |
Rozwój Ekoturystyki opartej na zasobach wodnych (Development of water-based Ecotourism)Aivar Ruukel |
12:45-13:05 20 min |
Metody sztucznej inteligencji w zarządzaniu środowiskiem naturalnym w obliczu wyzwań GOZ
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Gaska
|
13:05-13:25 20 min |
Między rekreacją a ekologią w Ekonomii Wody. Pozycjonowanie oferty regionu w oparciu o wyzwania i trendy – w kontekście Business Technology RoadmapAldona Kucner, MBA |
13:25-13:45 20 min |
Przerwa kawowa |
13:45-14:15 30 min |
Prezentacja doświadczeń z wdrażania środków unijnych perspektywy 2014-2020 oraz możliwości rozwoju inteligentnej specjalizacji „Ekonomia wody” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027Gabriela Zenkner-Kłujszo Damian Opalach |
14:15-14:25 10 min |
Prezentacja innowacyjnych rozwiązań młodych naukowców w obszarach Inteligentnej Specjalizacji "Ekonomia Wody" |
14:25-15:10 45 min |
Panel dyskusyjny Silna inteligentna Specjalizacja Ekonomia Wody – sytuacja geopolityczna, kryzys energetyczny, cyfryzacja, automatyzacja, GOZModerator: Prof. nadz. Joanna Hołub-Iwan Paneliści: Magdalena Fuk, Dr Jarosław Klimczak, Dr hab. inż. Radosław Kowalski, Grzegorz Brenk, Michał Danowski, Elżbieta Lendo |
Od 15:10 |
Obiad oraz networking |
W trakcie trwania konferencji zapewniamy całodzienny serwis kawowy i dwudaniowy obiad w postaci stołu szwedzkiego.
Prelegenci:
prof. Joanna Hołub-Iwan - ekonomistka, doktor habilitowana w dziedzinie zarządzania, profesor Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Ekspertka w dziedzinie tworzenia agend badawczych, opisów metodyki badań i analiz, zarządzania strategicznego i procesowego, strategii innowacji, strategii marketingu innowacji i komercjalizacji.
Dr Maciej Kawecki – Powołany przez Komisję Europejską na funkcję Digital EU Ambassador. Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. pozycję, zostając uznanym „twarzą RODO w Polsce”. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie RzeczBiorąc”.
Aivar Ruukel - ekspert w dziedzinie ekoturystyki, członek zarządu „Global Ecotourism Network”, członek zarządu „Estonian Nature Tourism Association” oraz „Estonian Dugout Boat Society”, a także audytor globalnej organizacji „Green Destinations”. Jest współwłaścicielem domeny www.soomaa.com – operatora wycieczek w Parku Narodowym Soomaa w Estonii, czym zajmuje się na co dzień.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Gaska – adiunkt w Katedrze Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Swoją działalność naukową wiąże z tematami gospodarki odpadami, systemów informacji geograficznej GIS w zarządzaniu środowiskiem naturalnym i planowaniu gospodarki odpadami, optymalizacją w gospodarce odpadami, metodami sztucznej inteligencji w zarządzaniu środowiskiem naturalnym oraz modelowaniem i analizą danych środowiskowych.
Aldona Kucner, MBA - doświadczony doradca i trener biznesu, facylitator, mentor. Absolwentka Wydziału Marketingu i Zarządzania w Wyższej Szkole Zarządzania w Warszawie oraz MBA w Thames Valley University. Ukończyła wiele specjalistycznych kursów, szkoleń oraz wizyt studyjnych z zakresu marketingu i PR oraz kształcenia dorosłych w kraju i zagranicą. Posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera i Konsultanta Zarządzania Matrik i Thames Valley University.
W panelu dyskusyjnym wezmą udział regionalni eksperci:
Dr Jarosław Klimczak – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Olsztynie, adiunkt w Katedrze Turystyki, Rekreacji i Ekologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Koordynator wdrażania programu budowy sieci ekomarin w regionie warmińsko-mazurskim. Autor pierwszego w Polsce projektu systemowego wykorzystującego środki unijne do przeciwdziałania poprzez sport agresji i patologii wśród nieletnich oraz zarządzający wrażaniem tego programu w 10 województwach. Pomysłodawca oraz wiceprzewodniczący Zespołu Zarządzającego Międzyresortowym Programem ,,Eko-Polska”.
Magdalena Fuk – Prezes Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, politolog. Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe z bezpieczeństwa międzynarodowego i integracji europejskiej na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz prawne aspekty inwestycji budowlanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Dr hab. Inż. Radosław Kowalski – absolwent Uniwersytetu-Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Kierownik zespołu Andrologii Molekularnej z Zakładu Biologii Gamet i Zarodka (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie). Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych związanych z rozrodem zwierząt, w szczególności ryb.
Michał Danowski, MD Consulting – przedstawiciel firmy, która realizowała projekt „Opracowanie innowacyjnej technologii odzysku fosforu z zanieczyszczonych wód naturalnych na cele rolnicze z użyciem nośników z kruszyw mineralnych” w ramach RPO WiM 2014-2020.
Grzegorz Brenk, prezes APRS sp. z o.o. – przedstawiciel firmy, która realizowała prace badawczo-rozwojowe dot. technologii rekultywacji akwenów wodnych przy zastosowaniu hydrożelowych biokompozytów w ramach RPO WiM 2014-2020.
Elżbieta Lendo - Prezes Zarządu Polskich Hoteli Niezależnych - organizacji skupiającej polskie, niesieciowe hotele. Zarządza kilkoma spółkami hotelowymi, które są operatorami obiektów hotelowych i rekreacyjnych działających w grupie Lendo Hotels Group, w tym: Hotel Willa Port***** w Ostródzie, oraz Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Współtwórca Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie, które wielokrotnie plasowało się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych firm doradztwa europejskiego w Polsce. Od ponad 15 lat pracuje także w Biurze Regionalnym województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli. Od 2022 członek EHMA – European Hotel Managers Association.
